Narzędzia, jak w każdym fachu mają istotne znaczenie dla jakości i szybkości wykonania danej usługi. W usuwaniu wgnieceń metodą PDR trzeba dodać, że niektóre naprawy w ogóle nie są możliwe bez specjalistycznych narzędzi odpowiedniej jakości.
Czym się różnią tanie narzędzia (druty) PDR w od tych profesjonalnych?
Podstawową różnicą na przykładzie drutów PDR jest to, że w przypadku tanich narzędzi większość siły jest „konsumowana” na wyginanie samego narzędzia, a nie na wypychanie wgniotki. W wielu przypadkach ugięcie jest tak duże, że wprost uniemożliwia usunięcie wgniotki, z powodu ograniczonej przestrzeni dostępnej do operowania drutem. Zatem, jedna przewaga profesjonalnych narzędzi to odpowiednia sztywność.
Dodatkowo narzędzia profesjonalne poza twardością – co przekłada się na trwałość – mają również odpowiedni kształt części roboczej. Końcówka, którą masujemy blachę może ładnie unosić nam blachę bez tzw. „dziobków”, na których wierzchołkach najczęściej dochodzi do pęknięcia lakieru lub też mamy spory problem z jego późniejszym usunięciem – niepotrzebna praca.
Inny przykład narzędzi: „grzybki do kleju na gorąco”.
Grzybek jak grzybek … czy na pewno?
Profesjonalność w tym przypadku widać w kilku szczegółach, a mianowicie kształt „grzybka”, materiał z którego jest on wykonany, dramatycznie wpływa na efektywność wyciągania wgniotek. Biorąc pod uwagę choćby tworzywo sztuczne z jakiego zostały wykonane, możemy mieć dobrą przyczepność kleju do grzybka … albo „taką sobie”. Profesjonalne grzybki mają specjalna domieszkę, która powoduje lepszą adhezję kleju, na której właśnie nam zależy.
Podsumowując, osoby nabywające tańsze narzędzia PDR bardzo często zniechęcają się przy pierwszej próbie naprawy wgniecenia i kończą na tym przygodę z PDR-em, a szkoda, bo zawód jest fajny dla osób z niespożytymi pokładami cierpliwości, ale przy użyciu profesjonalnych narzędzi, które swoją drogą niemało kosztują.